Lilla Bankestad använder ultraljud för optimal fruktsamhet

Strax utanför Rimforsa ligger Lilla Bankestad, en familjedriven mjölkgård. Gården drivs av Lyudmyla och Erik Pettersson, med Kerstin Pettersson som ägare.

Erik och Lyudmyla Pettersson på Lilla Bankestad. Foto: Sanni Wester/Växa

Framtidsvisioner för gården 

Här finns 300 mjölkande kor och totalt 600 djur i besättningen. Korna mjölkas i en 24-platsers mjölkningsgrop.

Lilla Bankestad har en genomsnittsproduktion på ca 12 900 kg ECM. De har 375 hektar gårdsareal, som består av både ägd och arrenderad mark. 

För att möta framtidens krav och förenkla arbetet funderar gården på att i framtiden installera mjölkrobotar för att effektivisera produktionen. Dessa kan automatisera mjölkningen och ge ännu bättre kontroll över djurens hälsa och mjölkproduktion. Dessutom planerar de att införa aktivitetsmätare, som gör det enklare att övervaka djurens rörelse och beteende vilket kan underlätta brunstpassning. 

Ultraljud för bättre djurhälsa 

På Lilla Bankestad används ultraljud som ett verktyg för att optimera fruktsamheten. Undersökningar görs på kvigor från dag 28 efter inseminering och på kor vid behov eftersom de använder dräktighetsanalys vid provmjölkning. Detta hjälper gården att: 

  • Snabbt hitta tomma djur som inte blivit dräktiga 
  • Identifiera fruktsamhetsproblem och cystor 
  • Anpassa foder och hantering för dräktiga djur 
  • Upptäcka tvillingar och eventuella fosterstörningar 
  • Planera inför betessläpp för bästa möjliga resultat 

Lyudmyla Pettersson är nöjd med Växas fruktsamhetsservice. Foto: Sanni Wester/Växa

Fokus på fruktsamhet och avel 

Gården använder sig av fruktsamhetsrapporter vid besök där man går igenom nyckeltal som omlöp, insemineringsprocent och dräktighetsresultat. De använder även avelsrådgivning där de får en avelsplan. 

Lyudmila Pettersson är djurägarseminör men använder Växa vid behov. 

– Jag uppskattar mycket när Växa kommer, de kan sina saker och gör jobbet bra, säger hon och tillägger leende:

– Och de är alltid glada, så man glir glad själv. 

Nyfiken på ultraljud – boka in ett besök!

Kontakta oss